Co to jest inkontynencja? Inkontynencja to zmniejszona zdolność do kontrolowania oddawania gazów i stolca. Jej ciężkość obejmuje stany od średniej możliwości utrzymywania gazów i stolca do ciężkiej utraty kontroli nad utrzymywaniem płynów i stolca.
Nietrzymanie stolca jest częstym problemem, jednak dla wielu pacjentów krępującym, dlatego często nie poruszanym publicznie. Bardzo ważnym jest, żeby pacjent miał śmiałość rozmawiać o tym problemie ze swoim lekarzem i zapytać o konsultację specjalisty w tej dziedzinie. Zarówno nietrzymanie moczu jaki i stolca są schorzeniami mogącymi pogłębiać się wraz z wiekiem.
Co jest przyczyną inkontynencji? Jest wiele przyczyn odpowiedzialnych za inkontynencje:
Jak można ustalić przyczynę inkontynencji? Wstępna rozmowa o chorobie z lekarzem pozwoli ustalić stopień spadku kontroli nad zwieraczami i jego wpływ na styl życia pacjenta.
Wiele wskazówek dotyczących początku inkotynencji można znaleĽć w historii chorób pacjenta. Na przykład historie porodów kobiet są bardzo ważne. Wiele przebytych ciąż, duża masa urodzeniowa dziecka lub użycie narzędzi podczas porodu może ułatwić uszkodzenie mięśni lub nerwów. Niektóre przypadki chorobowe i leki odgrywają rolę w powstawaniu problemu inkontynencji.
Częste, dodatkowe badania są wymagane do dokładniejszego wglądu w przyczynę choroby. W teście zwanym manometrią, mały cewnik jest wsadzany do odbytu mierząc ciśnienie podczas, gdy pacjent w tym czasie stara się zrelaksować i rozluĽnić mięśnie odbytu. Test ten pozwala zoobrazować siłę mięśniową zwieraczy odbytu. Innym wykonywanym badaniem jest elektromiografia mająca na celu wykrycia czy nerwy zaopatrujące mięśnie odbytu pracują prawidłowo. Dodatkowo sonda ultrasonograficzna może zostać użyta do zoobrazowania uszkodzonych mięśni odbytu w okolicy okołoodbytniczej.
Co może zostać zrobione w celu poprawy? Po dokładnym przestudiowaniu historii choroby, przebadaniu i wykonaniu badań dodatkowych w celu wykrycia przyczyny i ciężkości inkontynencji, można wdrożyć precyzyjne leczenie.
Łagodne stany leczą się bardzo prosto przez zmianę diety i używanie środków zatwardzających. Lekarz może także zalecić ćwiczenia fizyczne wzmacniające mięśniówkę odbytu.
W innych przypadkach, biofeedback może okazać się niezbędny aby pomóc pacjentom ćwiczyć mięśnie odbytu. Uszkodzenia mięśniówki odbytu mogą zostać zaopatrzone chirurgicznie. Choroby przebiegające z zapaleniem odbytnicy takie jak zapalenie jelita grubego może ułatwiać utratę kontroli nad zwieraczami. Leczenie tych chorób poprawia lub całkowicie uwalnia od objawów inkontynencji.. Czasami mała zmiana w przepisywanych lekach może okazać się pomocna.
W przeszłości, pacjenci z inkontynencją nie mający szans na wyleczenie wymagali zabiegu kolonostomii. Dzisiaj, ten zabieg jest bardzo rzadki. Dodatkowo, ostatnie badania mające na celu rozwój sztucznego zwieracza odbytu pokazują, że może wkrótce być wiodącym sposobem leczenia u pacjentów z poważnymi problemami nietrzymania stolca.